
Cena: ok. 50 zł / 40 ml
Skład: Aqua/Water/Eau, Dicaprylyl Carbonate, Octocrylene, Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Cyclopentasiloxane, C20-22 Alkyl Phosphate, Glyceryl Stearate, PEG-100 Stearate, Cyclohexasiloxane, Ectoin, Mannitol, Xylitol, Rhamnose, Fructooligosaccharides, Laminaria Ochroleuca Extract, C20-22 Alcohols, Decyl Glucoside, Hydroxyethyl Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer, Pentylene Glycol, Xanthan Gum, Propylene Glycol, Citric Acid, Caprylic/Capric Triglyceride, Disodium EDTA, Sodium Hydroxide, Phenoxyethanol, Chlorphenesin
* Aqua/Water/Eau – woda
* Dicaprylyl Carbonate – naturalny emolient, kondycjonuje skórę i stabilizuje emulsję.
* Octocrylene – filtr chemiczny, który chroni skórę przed wpływem promieniowania słonecznego. Może być drażniący dla dzieci, jednak podrażnienia u dorosłych zdarzają się bardzo rzadko. Badania potwierdziły zdolność tego związku do absorpcji przez skórę, gdzie może przyczynić się do niszczenia struktur komórkowych. Jest toksyczny dla środowiska. W Japonii zawartość Octocrylene w kosmetykach jest ściśle kontrolowana.
* Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol – zwany również Tinosorb M, filtr chemiczny, chroni w szerokim zakresie przed UVA. Jest fotostabilny.
* Butyl Methoxydibenzoylmethane – (Avobenzone) – chemiczny filtr przeciwsłoneczny, zapewniający ochronę przed promieniowaniem UVA. Kontrowersyjny ze względu na swoją stabilność, zależną od rodzaju rozpuszczalnika, w którym się znajduje. Istnieją substancje, tj. Octocrylene, witamine E, witamina C, ubichinon, które mogą zwiększyć fotostabilność tego związku. Może powodować uczulenia i alergie.
* Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine – zwany również Tinosorb S filtr chemiczny, chroni w szerokim zakresie przed UVA.
* Cyclopentasiloxane – silikon lotny. W czystej postaci, odparowuje ze skóry. W kosmetyku wiąże się z innymi substancjami, co utrudnia jego odparowywanie. Silikony to popularna nazwa siloxanów. W zależności od wielkości cząstek, różnią się właściwościami i funkcją w kosmetykach, ale z reguły stosowane są jako emolienty, tworzą warstwę okluzyjną i poprawiają konsystencję produktów. Ogólnie są to związki uznane za bezpieczne. Ze względu na to, że silikony o małej masie cząsteczkowej mogą wchłaniać się do organizmu, należy ograniczyć ich stosowanie oraz zwracać uwagę na czystość silikonów o wysokiej masie cząsteczkowej, które mogą zawierać silikony o niskiej masie cząsteczkowej jako zanieczyszczenia. Badania nie wskazują na to, że silikony posiadają właściwości komedogenne.
* C20-22 Alkyl Phosphate – emulgator.
* Glyceryl Stearate – naturalny emulgator, kondycjonuje skórę.
* PEG-100 Stearate – emulgator. substancja konsystencjotwórcza, stabilizator emulsji, zwiększa lepkość kosmetyku. PEGi to polimery z grupy polieterów. W zależności od tego, ile jednostek glikolu etylenowego znajduje się w łańcuchu polimerowym, taką cyfrę występuje w nazwie PEG-a. Używa się ich jako rozpuszczalników, emulgatorów, humektantów i środków myjących. PEGi to substancje zatwierdzone jako bezpieczne, jednak zwrócono uwagę na możliwość wystąpienia zanieczyszczeń tlenkiem etylenu i 1,4-dioksanem, które są substancjami rakotwórczymi. PEGi pochodzenia roślinnego mogą zawierać pozostałości pestycydów i metali ciężkich. Mogą zwiększać penetrację innych składników przez skórę. PEGi nie powinny być stosowane na uszkodzoną skórę. Wykazują objawy genotoksyczności. Ich stosowanie w lekach zostało zatwierdzone przez FDA, ze względu na ich dobrze zbadany profil bezpieczeństwa.
* Cyclohexasiloxane – silikon lotny. Silikony to popularna nazwa siloxanów. W zależności od wielkości cząstek, różnią się właściwościami i funkcją w kosmetykach, ale z reguły stosowane są jako emolienty, tworzą warstwę okluzyjną i poprawiają konsystencję produktów. Ogólnie są to związki uznane za bezpieczne. Ze względu na to, że silikony o małej masie cząsteczkowej mogą wchłaniać się do organizmu, należy ograniczyć ich stosowanie oraz zwracać uwagę na czystość silikonów o wysokiej masie cząsteczkowej, które mogą zawierać silikony o niskiej masie cząsteczkowej jako zanieczyszczenia. Badania nie wskazują na to, że silikony posiadają właściwości komedogenne.
* Ectoin – ektoina, aminokwas. Redukuje szkodliwe działanie promieni UV. Wspomaga funkcje obronne skóry. Ma także działanie łagodzące i nawilżające.
* Mannitol – naturalny alkohol cukrowy. Nawilża i chroni skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Działa antybakteryjnie i regenerująco.
* Xylitol – ksylitol. Wykazuje działanie nawilżające, wzmacnia funkcje ochronne skóry.
* Rhamnose – cukier o działaniu nawilżającym.
* Fructooligosaccharides – substancja otrzymywana z buraków cukrowych. Kondycjonuje skórę, ma właściwości nawilżające.
* Laminaria Ochroleuca Extract – ekstrakt z Laminaria Ochroleuca, otrzymywany z algi brunatnicy. Łagodzi podrażnienia, ma silne działanie antyoksydacyjne. Stymuluje produkcję kolagenu, przez co przyczynia się do wygładzenia skóry.
* C20-22 Alcohols – zagęstnik, stabilizator emulsji.
* Decyl Glucoside – łagodna substancja myjąca, pełni też rolę emulgatora. Stabilizuje emulsję.
* Hydroxyethyl Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer – stabilizator emulsji, zagęstnik.
* Pentylene Glycol – humektant. Zapobiega wysychaniu kosmetyku, nawilża skórę.
* Xanthan Gum – guma ksantanowa. Stabilizator, zagęstnik, reguluje lepkość kosmetyku.
* Propylene Glycol – hydrofilowa substancja nawilżająca skórę, a także promotor przenikania, co znaczy, że ułatwia transport składników aktywnych kosmetyku w głąb naskórka. Związek jest uznany za bezpieczny, nie wykazuje rakotwórczości. Jak z przypadku wszystkich promotorów przenikania, może wspomagać transport również szkodliwych substancji, np zanieczyszczeń tlenków propylenu. W wysokich stężeniach, może wywoływać podrażnienia. Związek ma zdolność do akumulacji.
* Citric Acid – kwas cytrynowy. Pełni rolę konserwantu.
* Caprylic/Capric Triglyceride – naturalny emolient, zmiękcza skórę.
* Disodium EDTA – EDTA (EthyleneDiamine Tetraacetic Acid) i jego sole to krystaliczne substancje często spotykane w postaci wodnych roztworów. EDTA jest czynnikiem chelatującym, czyli takim, który ma zdolność wiązania jonów metali. Zespół ekspertów ds. Oceny składników kosmetycznych (CIR) stwierdził, że ETDA i powiązane związki są bezpieczne w zastosowaniach w kosmetykach i produktach do pielęgnacji ciała, należy jednak zachować ostrożność przy łączeniu ich z substancjami niebezpiecznymi. EDTA jest głównie syntetyzowany z etylenodiaminy (1,2-diaminoetan), formaldehydu i cyjanku sodu. Prawidłowy proces syntezy nie powinien prowadzić jednak do zanieczyszczeń związku EDTA jego substratami (etylenodiaminą, formaldehydem czy cyjankiem sodu). Najpopularniejsza metoda syntezy może powodować jedynie powstawanie zanieczyszczeń kwasem nitrylotrioctowym (inny popularny chelator).
* Sodium Hydroxide – jedna z najsilniejszych zasad, znana także jako ług lub soda kaustyczna. W kosmetykach reguluje odczyn pH. Jest to związek silnie drażniący, dlatego jest dopuszczony w kosmetykach w ograniczonych stężeniach.
* Phenoxyethanol – jeden z najczęściej stosowanych środków konserwujących w kosmetykach. Używany także jako stabilizator i substancja zapachowa. Zatwierdzony w kosmetykach w stężeniach do 1,0%. Komisja Europejska ostrzega, że może być toksyczny, gdy stosowany dookoła jamy ustnej. Może powodować podrażnienia w okolicach oczu oraz uszkodzenia komórek wątroby oraz być absorbowany przez skórę. FDA (U S Food and Drug Administration) ostrzega, iż niemowlęta oraz kobiety w ciąży nie powinny mieć styczności z produktami kosmetycznymi zawierającymi fenoksyetanol.
* Chlorphenesin – kiedyś używany w farmacji i medycynie jako substancja rozluźniająca mięśnie. W kosmetykach pełni funkcję konserwantu. Ma silne działanie drażniące, zwłaszcza u osób z suchą i wrażliwą skórą. Wykazuje negatywne działanie na układ nerwowy. Zaleca się unikanie tego składnika kobietom w ciąży, matkom karmiącym i dzieciom.
Z pewnością ten kosmetyk wypadłby lepiej, gdyby nie kontrowersyjne filtry UV. Chętnie wymieniłybyśmy je na te bardziej stabilne i mniej drażniące. Plus za ciekawe substancje nawilżające. Co Wy na to?
Nasze propozycje filtrów:
http://piggypeg.pl/
Nasz post o filtrach:
http://piggypeg.pl/