Pierwszy etap oczyszczania – demakijaż lub „depielęgnacja”. Służy po to, aby zmyć wszelkie zabrudzenia i sebum, które nagromadziły się przez cały dzień. Bez względu na to, jaki produkt wybierzecie, ważne jest, aby masaż twarzy był wykonany dokładnie a jednocześnie delikatnie.
Olejki i balsamy
Stosowanie czystych mieszanek olejów i maseł bardzo dobrze radzi sobie z makijażem, nawet tym mocniejszym. Należy jednak pamiętać, że będzie on skuteczna tylko wtedy, gdy zastosujemy wszystkie kroki poprawnie. Niezwykle ważne jest dokładne zmycie oleju, ponieważ nie zawiera on emulgatora. Możemy do tego użyć zwilżonej ściereczki i/lub kosmetyku myjącego, a następnie przejść do faktycznego oczyszczania skóry. Ta metoda nie jest dla każdego, jednak warto ją wypróbować. Szczególnie polecamy cerom suchym i bardzo wrażliwym. Warto też poczytać o metodzie OCM (Oil Cleansing Method), czyli sposobie na oczyszczanie skóry jedynie olejami.
Olejki i balsamy z emulgatorem
Olejki z emulgatorem polecamy wszystkim tym, u których nie sprawdziło się klasyczne OCM lub najzwyczajniej w świecie go nie ogarniają. Umówmy się, taki olejek jest znacznie łatwiejszy w użyciu. Dodatek emulgatora sprawia, że kosmetyk łączy się z wodą i w ten sposób nie potrzebujemy zmywać olejku dodatkowym kosmetykiem. Ta metoda powinna się sprawdzić przy cerach bardziej wymagających. Olejek z emulgatorem może także przygotować samodzielnie, wykorzystując do tego ulubione oleje i oczywiście emulgator, np. SLP. Przykładowe receptury znajdziecie zazwyczaj na stronach z półproduktami.

Odylique by Essential Care, Organiczny jedwabisty olej-mleczko do oczyszczania i demakijażu twarzy
Płyny micelarne
To zdecydowanie jeden z najbardziej popularnych sposobów na demakijaż. Wiele osób kończy etap oczyszczania właśnie na płynie micelarnym. Naszym zdaniem to nie wystarczy. Możemy go użyć do pierwszego etapu, jednak wskazane jest później jeszcze oczyszczenie skóry kosmetykiem myjącym. Niewiele osób zmywa też płyn micelarny ze skóry, co według nas nie jest dobrym nawykiem. Lepiej zmyć substancje powierzchniowo czynne. Pozostawienie ich na skórze może przyczynić się do podrażnień. Płyn micelarny fajnie sprawdza się przy dopełnianiu demakijażu oczu i domywaniu tego, z czym nie poradził sobie inny kosmetyk w trudniej dostępnych miejscach.
Mleczka i emulsje do demakijażu
Mleczka to poniekąd hybrydy płynów micelarnych i olejków myjących. Można ich używać w dwojaki sposób – nakładając na wacik lub bezpośrednio na twarz, wykonując przy tym masaż. Mleczka i emulsje zawierają w składzie delikatne substancje myjące, więc przy bardzo suchej skórze sprawdzą się też w drugim etapie oczyszczania. Pozostawią też lekko wyczuwalny film ochronny.
Bardzo pomocne zestawienie.
Nie znalazłam na Waszym blogu info o kosmetykach marki PAT&RUB. Opisy ich działania i zajawka na eco są obiecujące. Czyżby nie miały spoko składów?
Składy są w porządku, jednak tutaj wybieramy markę Naturativ. Kiedyś była to jedność. Obecnie mamy Pat&Rub oraz Naturativ. Składy są podobne, jednak w naszym odczuciu Naturativ wypada lepiej. Oprócz posiadania certyfikatu NaTrue, ma lepszy stosunek ceny do jakości.
Brakuje mi tutaj balsamu myjacego len z drzewem różanym od natural secret – cos ma w składzie czego nie zauważyłam :O? Co byłoby bardzo smutne bo ostatnio, to mój faworyt 🙂
Jeśli czegoś nie ma w zestawieniu to nie zawsze znaczy, że jest złe 🙂 Po prostu wybór jest ogromny i czasem zdarzy się, że coś pominiemy lub uważamy, że są lepsze propozycje w tej kategorii. A skład tego balsamu jest w porządku.
A co sądzicie o nowej lini Ziaja GdanSkin? Maja w tej lini olejek do mycia twarzy dla cery suchej
Bez składu nie można za wiele powiedzieć, jednak bazując na swoim doświadczeniu to nie będzie on najlepszy 😉
Ten Gdanskin to żaden olejek, tylko płynna parafina, tak samo można myć twarz rozpuszczonym zniczem.
Jestescie cudowne❤️??
Czy na blogu znajduje się wpis o tym jak właściwie oczyszczać twarz? Chodzi mi o etapy i czego po kolei używać. Ja na przyklad wieczorem zmywam twarz płynem micelarnym a następnie wodą różaną. Nakładam krem. Rano myję mydłem hand made. Czy to jest ok?
Pozdrawiam
https://piggypeg.pl/skuteczne-oczyszczanie-skory/
Brakuje olejków z Biochemii Urody!!
Nie brakuje. Nie do końca podoba nam się użyty tam emulgator.
O! A co z nim nie jest ok? Ostatnio przerzuciłam się na inny olejek, ale tamte lubię, dlatego wolę dopytać. 🙂
Użyty emulgator to PEG-7 Glyceryl Cocoate.
W olejkach Botanicum też jest emulgator Glyceryl Cocoate, a są umieszczone w zestawieniu.
Musiało nam to umknąć. Dzięki za czujność 🙂
No produkty z Sylveco (tudzień Vianka) są naprawdę fajne, ale moim numerem 1 od pewnego czasu jest Resibo 🙂 Świetne zestawienie 😀
Hej dziewczyny!
Chciałabym mieć 100% pewności: jeśli oczyszczamy lub „doczyszczamy buzię płynem micelarnym to zawsze należy go jeszcze potem czymś zmyć, prawda? Nie możemy go zostawić i lecieć dalej z pielęgnacją?
Tak, trzeba go zmyć wodą ze względu na zawartość substancji myjących.
Hej, hej! „(…)ważne jest dokładne zmycie oleju, ponieważ nie zawiera on emulgatora. Możemy do tego użyć zwilżonej ściereczki lub kosmetyku myjącego, a następnie przejść do faktycznego oczyszczania skóry.” Gdy używam pianki do zmycia oleju, a nie ściereczki, co w takim razie jest kolejnym etapem oczyszczania? Samo użycie pianki go nie kończy ?
Nie, przy OCM powinnaś użyć pianki dwa razy. Jeśli używasz olejku myjącego z emulgatorem to nie ma takiej potrzeby.
Zaczęłam stosować piankę Alkemie ale chyba jest nie dla mnie bo skóra jest po niej wysuszona. Wcześniej oczyszczałam twarz mleczkiem Alpha-H.
Jak zużyć tą piankę żeby nie zrobić sobie więcej krzywdy niż pożytku??
Na ciało albo do mycia pędzli 🙂 Jesteś pewna, że to wina pianki? Jak wygląda skład mleczka?
Chyba moja skóra nie jest przyzwyczajona do pianki bo dawno nie uzywałam czegos nie kremowego do oczyszczania. skład mleczka Alpha H :Aqua, Ethylhexyl Palmitate, Lauryl Polyglucose, Aloe Barbadensis Leaf, Sorbitan Stearate, C12-15 Alkyl Benzoate, Cetyl Alcohol, Phenoxyethanol, Sodium Hydoxymethylglycinate, Glycerin, Tocopheryl Acetate, Citric Acid, Perfume, Methylparaben.
Po wykończeniu pianki marzy mi się mleczko do oczyszcania twarzy JMO z kwiatem lipy.
Czy w takim razie dobrze rozumiem że jeśli użyję Bielenda, Botanic Spa Rituals, kremowy olejek do mycia twarzy, olejek z pestek malin+melisa to już nie muszę niczym innym potem myć/smarować?
W poprzednim chyba źle ujęłam o co mi chodziło. Czy w przypadku wieczornej pielęgnacji rozpiska jak niżej (na bazie Waszego wpisu) jest ok? Nie jestem pewna czy dobrze rozumiem role olejku z emulgatorem a bardzo chciałabym uniknąć żelu lub pianki wiec zastąpienie ich nim byłoby super.
Oczyszczanie wieczorne krok po kroku:
1.Demakijaż (olejek, mleczko, płyn micelarny). -> płyn micelarny vianek
2.Oczyszczanie skóry (płyn micelarny- jeśli zawiera substancje myjące + jeśli nie został użyty w 1 kroku, żel, pianka). -> Bielenda, Botanic Spa Rituals, kremowy olejek do mycia twarzy, olejek z pestek malin+melisa
3.Tonizacja (tonik, hydrolat, woda termalna) -> tonik vianek
4.Nawilżanie (serum, krem) -> krem/serum vianek
Olejek z emulgatorem traktujesz jako kosmetyk do demakijażu, więc powinien być w 1 punkcie zamiast micela (jeśli decydujesz się na olejek). W drugim oczyszczanie: https://piggypeg.pl/oczyszczanie-przeglad-gotowych-produktow/. 3 i 4 spoko.
Cześć, co myślicie o demakijażu rękawica glov ? Używam od jakiegoś czasu, zmywam makijaż rękawica i dosłownie cały schodzi razem z tuszem do rzes, bez podrażniania oczu co u mnie ważne, potem myje jeszcze twarz żelem. Jestem zachwycona,ale ostatnio przeczytałam, ze mimo mycia rękawica to skupisko bakterii i jestem ciekawa czy może macie na ten temat zdanie.
Pozdrawiam Was serdecznie 🙂
Takie gadżety są problematyczne w kwestii higieny. Wszystkie szczoteczki i rękawiczki mają to do siebie, że naprawdę trzeba o nie dbać. Naszym zdaniem sama rękawica nigdy nie będzie tak skuteczna jak produkty do demakijażu. Jesteśmy zawsze za dwuetapowym oczyszczaniem, ale jeśli taki schemat Ci służy to ok. Pamiętaj tylko, że najlepiej by było taką rękawice prać po każdym użyciu.
Czy wszystkie wymienione kosmetyki polecacie? Dodatkowo nie wiem jak interpretować kosmetyki w różowej ramce.
Wszystko jest opisane na samym początku posta. Każdy kosmetyk w tym zestawieniu ma dobry skład, a „na różowo zaznaczyłyśmy kosmetyki, które testowałyśmy i bardzo dobrze się u nas sprawdziły.”
Witam
Super artykuł!!
Mam pytanko czy np takim olejem z biedronki z pestek winogron, można użyć do 1 etapu ??
Tej olej świetnie mi się sprawdza do olejowania włosów i się znastanawiam czy może do mycia twarzy tez go użyć ??
Polecamy wybierać oleje kosmetyczne do pielęgnacji twarzy, jednak możesz spróbować.
Sprawdźcie nowyy balsam myjący od Sape: https://sklep.sape.com.pl/strona-glowna/43-96-demakijaz-light.html
Skład możesz przesłać na analiza@piggypeg.pl 🙂
Tyle tylko, że OCM to OCM, a dwuetapowe oczyszczanie twarzy to dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Przy OCM nie myje się twarzy niczym innym poza olejem, bez emulgatora. Sama tak robię od lat. Twarz myje się olejem, potem zmywa szmatką, ja akurat zmywam gąbką konjac. Potem nie trzeba stosować, żelu, toniku, kremu nawet nie trzeba. W OCM chodzi o to, żeby nie używać detergentów, żadnych, nawet tych łagodnych. Więc jak się czymkolwiek myje twarz po oleju, to już nie jest OCM, tylko dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Chyba, że po oleju myje się drugi raz olejem.
Bardzo lubię Waszego bloga, niedawno go odkryłam i chłonę. Dziękuję za treści, bo są naprawdę wartościowe.
Brakuje mi olejków z Venus.
Dziewczyny, olejek Vianka mnie uczulił 🙁 Do czego mogę go zużyć?
Do włosów na przykład. Możesz też wmasować w wilgotną skórę ciała po prysznicu (jeśli tutaj reakcja nie nastąpi).
Zawsze podczas demakijażu zaczynałam od mycia twarzy żelem a potem ściągałam resztę płynem do demakijażu przy pomocy płatków kosmetycznych…. ? Czy dobrze zrozumiałam z waszego artykułu że to zła kolejność?